Pečeň - filter nášho tela

Ak máme problémy s nadváhou, a nedarí sa nám ich riešit športom, problém nemusí byť Váš metabolismus ani Váš žalúdok, ale celkom iný orgán.

Okrem víkendových večerov, kedy zvažujete či si dať pohárik vodky navyše, sa väčšina ľudí nezamýšľa nad zdravotným stavom svojho velmi významného orgána - pečene .

Vaša pečeň, to je kľúč k Vášmu celkovému zdraviu ako aj potrebnému úbytku Vašej hmotnosti.

Pečeň je maximálne viacúčelový – multifunkčný orgán:

- Pôsobí ako významný filter na odstránenie toxínov (ako liekov a alkoholu) a živín – metabolitov vedľajších produktov, ako je amoniak z krvi

- Napomáha pri trávení tým, že produkuje žlč, ktorá slúži na odbúravanie a absorbovanie tukov, absorpciu vo vode rozpustných vitamínov a minerálov

- Hraje veľmi dôležitú rolu pri regulácii množství glukózy v organizmu, krvného tlaku, hladiny cukru v krvi, inzulínu, estrogénu, testosterónu, budovaní imunity a produkcii a odstraňovania cholesterolu v krvi

A to bol len stručný nástin toho najdôležitejšieho zo zoznam úloh pečene v ľudskom tele!

Aby Vaša pečeň všetky svoje povinnosti a činnosti zvládla, môže potrebovať trochu TLC. Keď je prepracovaná, vytvárajú sa toxické metabolity, ktoré spôsobujú zápal a ten je spojený s obezitou. Takto vystresovaná pečeň môže tiež spôsobiť nadmernú tvorbu tuku, najmä v brušnej oblasti. Z toho jasne vyplýva, že pokiaľ nedoprajete pečeni detoxikáciu, chudnúť nebudete, bez ohľadu na to, ako veľmi ste obmedzili prísun kalórií.

Ale POZOR!!! Pred tým ako sa do takejto detoxikácie pustíme, najskôr musíme skontrolovať, či máme príznaky spájajúce sa s problémami s pečeňou, ako je únava, nespavosť, vyrážky či akné, zažívacie ťažkosti (zápcha, kyslý reflux, poruchy trávenia, nadúvanie), vysoká hladina cholesterolu a cukru v krvi, či nerovnováha inzulínu, ktorá môže viesť k nízkej energii, chute a nadmerná smäd a močenie.

Ak ste presvedčený o tom, že vaša pečeň nemusí byť v poriadku, kontaktujte svojho lekára a žiadajte o funkčný test pečene.

Akonáhle budete mať výsledky, môžete urobiť nasledovné zmeny životného štýlu, ktoré pomáhajú napraviť a dokonca zvrátiť tento problém.

- Ak fajčíte, prestaňte

- Používajte lieky iba vtedy, ich naozaj potrebujete

- Nepite alkohol

- Jedzte a pite zdravo.

- Vyvarujte sa potravinám a nápojom, ktoré obsahujú vysoký obsah fruktózy a kukuričného sirupu, hydrogenované oleje, prísady, hormóny, konzervačné látky či umelé farbivá. Jedzte najmä organické alebo voľne pestované potraviny kedykoľvek to len bude možné.

- Svoj jedálniček obohaťte kapustovitou zeleninou, ako ružičkový kel, brokolica, karfiol, kel, kapusta. Táto zelenina obsahuje zlúčeniny síry zvanej glukozinoláty, ktoré sa viažu a odstraňujú toxiny.

- Menej soľte. Soľ prispieva k zadržiavaniu tekutín vo Vašem tele a zvyšuje tlak na pečeň. Miesto soli používajte ako ochucovadlo cesnak, rozmarín, púpavu, alebo čakanku, ktoré slúžia na podporu funkcie pečene

- Cvičenie berte rovnakým spôsobom ako si beriete liek na predpis: dôsledne a každý deň. Cvičte aspoň pol hodiny a uistite sa, že robíte intervaly, ktoré pomôžu odbúravať tuk. Kombinácia diéty a cvičenia je najlepšia pre zníženie telesnej hmotnosti. Aj Vaša pečeň Vás za takíto životný štýl bude chváliť.


Ak vo Vašej pečeni sa nachádzajú tukové bunky (biele tukové tkanivo) a Váš odborný lekár Vám po vyšetrení oznámi, že máte steatózu pečene, - to je najvyšší čas urobiť pre svoje zdravie dôležité rozhodnutie. Takéto tukové tkanivo v našej pečeni pôsobí toxicky !!!. Tuk z pečene Vám neodstránia žiadne lieky.

Existuje však pomoc, hovorí odborný garant programu VITADU®, diétny a nutričný poradca Ing. Oľga Grozdaničová. Pod jej vedením, na diétnom programe, mnohí pacienti už dnes majú svoje výsledky pečene v normálnych referenčných hodnotách. Program VITADU® je efektívna pomoc, ako dostať tuk z pečene preč. Nie zbytočne bol vyslovený múdry názor: " Strava dokáže vyliečiť aj zabiť". Pri správnom stravovacom režime, doporučenom výživovým poradcom VITADU® sa zmení činnosť Vášho metabolizmu, čím sa redukuje tukové tkanivo z pečene a z okolia vnútorných orgánov, ktoré sa mení na energiu potrebnú pre Váš život. Jednoducho povedané, tuk z pečene sa "spáli".

Ak ste sa náhodou našli v týchto riadkoch, už viete kde môžete hľadať efektívnu pomoc, tak ako mnohí spokojní klienti pred Vami.